Už samotné ignorovanie príznakov syndrómu karpálneho tunela môže viesť k trvalému poškodeniu nervov. Ak si dlhodobo všímate brnenie alebo znecitlivenie prstov, ktoré prichádza a odchádza, postupom času sa pocity môžu zhoršiť, môžu trvať dlhšie, alebo vás dokonca v noci pravidelne zobudia. Nakoniec bolesť a necitlivosť môžu dokonca sťažiť uchopenie vecí, ako je vidlička, pero alebo iné predmety. Preto je na mieste, aby ste začali včas riešiť tento nepríjemný problém.
Syndróm karpálneho tunela má klasické symptómy, medzi ktoré patrí necitlivosť a brnenie v palci, ukazováku, prostredníku a v polovici prstenníka. Váš malíček zvyčajne nie je ovplyvnený, pretože mu slúži iný nerv. Ak máte tieto príznaky, môže ísť s veľkou pravdepodobnosťou o syndróm karpálneho tunela. Ide o stav, ktorý sa vyvíja, keď je stredný nerv v zápästí a v ruke stlačený. „Problém vzniká pri dlhodobom presilení zadného zápästného svalu, cez ktorý prechádza prístredný nerv. Keď miesto prechodu zhrubne, nazýva sa karpálny tunel,“ vysvetľuje MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD, riaditeľ Centra liečby bolesti Pain Clinic.
Príznaky však môžete zvládnuť alebo dokonca zvrátiť zmenou životného štýlu, liekmi a v závažných prípadoch včasnou operáciou.
Ženy v ohrození
Ženy majú tendenciu byť náchylnejšie na syndróm karpálneho tunela kvôli rizikovým faktorom, ako je tehotenstvo, ktoré je špecifické pre ich pohlavie.
Medzi ďalšie rizikové faktory patria:
Diagnóza
Váš lekár môže zvyčajne diagnostikovať syndróm karpálneho tunela na základe vašich symptómov a zistení pri fyzickom vyšetrení. V niektorých prípadoch však možno budete potrebovať ďalšie testy, aby ste sa uistili, že tieto príznaky nie sú spôsobené iným stavom, ako je artritída, zovretý nerv na krku alebo neuropatia (ochorenie nervov, ktoré môže byť komplikáciou cukrovky, alebo iných stavov.)
Liečba syndrómu karpálneho tunela
Pri miernych prípadoch syndrómu karpálneho tunela môže na zmiernenie príznakov stačiť položenie ruky do dlahy a jej nosenie počas noci. Príznaky syndrómu karpálneho tunela sa často vyskytujú práve v noci, čo spôsobuje, že sa ľudia prebúdzajú a trasú alebo pohybujú rukou, kým znecitlivenie nevymizne a necítia sa lepšie. Lieky, ako je aspirín a ibuprofén, nie sú liekom, ale môžu pomôcť zmierniť bolesť. Váš lekár vám môže tiež skúsiť podať injekcie, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky.
Ak sa však tieto postupy k liečbe karpálneho tunela časom neukážu ako účinné, mali by ste začať zvažovať operáciu na uvoľnenie väziva, ktoré vyvíja tlak na stredný nerv.
Kedy ísť na operáciu
Príliš zdĺhavým čakaním a odkladaním operácie môžete urobiť chybu, ktorá sa vám neskôr vráti v podobe necitlivosti ruky a postupného zhoršovania až úplného znecitlivenia, napríklad v priebehu roka. Ak je nerv stlačený dostatočne dlho, sval atrofuje a poškodenie nervu sa stáva trvalým. „V prvom kroku by mal pacient absolvovať elektromyografické vyšetrenie. Ak je nervové vedenie poškodené a nebude sa liečiť včas, dôjde až k poškodeniu jemnej motoriky ruky,“ hovorí o následkoch algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.
V prípade, že vaše príznaky karpálneho tunela nereagujú na iné liečby, rýchlo zakročte. Operácia trvá približne 20-30 minút v lokálnej anestézii. Ak nevykonávate prácu, ktorá zahŕňa manuálnu činnosť, zvyčajne sa môžete v rýchlom čase vrátiť k bežným činnostiam.