Cukrovka môže spôsobiť bolesť kĺbov rôznymi spôsobmi. Má tiež spojenie s dvoma typmi artritídy. V priebehu času môže nekontrolovaná cukrovka ovplyvniť svaly a kostru, čo vedie k bolestiam kĺbov, poškodeniu nervov a ďalším príznakom. Pokračujte v čítaní a získajte ďalšie informácie o súvislostiach medzi cukrovkou, artritídou a bolesťou kĺbov. Opisujeme aj výrazné symptómy a rozsah liečby.
Cukrovka je chronický stav, ktorý lekári charakterizujú ako problémy s inzulínom a krvným cukrom, známym aj ako hladina glukózy v krvi. Inzulín je hormón, ktorý dodáva krvnú glukózu do buniek tela. Ak má človek príliš často vysoké hladiny glukózy v krvi a nedostáva sa mu liečby, môže to viesť k rôznym zdravotným stavom.
Diabetes 1. typu je autoimunitný stav, ktorý sa vyskytuje, keď pankreas neprodukuje inzulín. Na rozdiel od toho, diabetes typu 2 je získaný stav. Spôsobuje, že telo produkuje menej inzulínu a hormón nefunguje efektívne.
Časom, ak človek nedostane účinnú liečbu, môže cukrovka viesť k rozpadu pohybového aparátu. To môže zahŕňať poškodenie kĺbov a obmedzený rozsah pohybu kĺbov. Diabetes môže tiež spôsobiť zmeny v nervoch a malých krvných cievach. V dôsledku toho sú abnormality rúk u ľudí s týmto ochorením veľmi časté. Určité stavy kĺbov majú tendenciu sa vyvíjať u jedincov s diabetom 1. alebo 2. typu. Problémy s kĺbmi často korelujú s trvaním a kontrolou cukrovky.
U niektorých ľudí s cukrovkou vzniká hrúbka kože na prstoch spolu so zníženou pohyblivosťou kĺbov. Keď dôjde k poškodeniu kĺbov, odpruženie už nefunguje tak efektívne. V dôsledku toho sa kosti môžu trieť, čo spôsobuje zápal, stuhnutosť a bolesť. Osoba môže tiež zaznamenať obmedzenú pohyblivosť kĺbov.
Charcotov kĺb, tiež nazývaný neuropatická artropatia, je výsledkom poškodenia nervov v dôsledku cukrovky. Lekársky termín pre poškodenie nervov súvisiacich s cukrovkou je tiež nazývaný diabetická neuropatia. Diabetická neuropatia môže spôsobiť znecitlivenie končatín, ako sú chodidlá a členky. V priebehu času môže človek v týchto oblastiach cítiť len malý alebo takmer žiadny cit. Ľahšie sa môže stať, že si nohu vykrútite alebo zlomíte, bez toho, aby ste si uvedomovali rozsah poškodenia.
Malé zlomeniny a vyvrtnutia môžu spôsobiť tlak na kĺby chodidla. Zníženie zásobovania krvou a mechanické faktory prispievajú v priebehu času k poškodeniu kĺbov a fyzickým deformáciám. V niektorých prípadoch môže však človek napomôcť zabrániť tomuto poškodeniu.
Ak Charcotov kĺb alebo neuropatická artropatia spôsobuje bolesť, nepoužívajte postihnutú nohu, kým sa nezahojí. Ak sú nohy znecitlivené, zvážte použitie dodatočnej podpory, ako sú ortopedické vložky. Lekári zvyčajne ošetrujú Charcotov kĺb sadrou.
Reumatoidná artritída (RA) aj diabetes typu 1 sú autoimunitné poruchy, čo znamená, že obe spôsobujú útok imunitného systému na inak zdravú časť tela. U osoby s RA imunitný systém napáda tkanivá v kĺboch, čo spôsobuje opuch, bolesť a deformácie. U jedinca s cukrovkou 1. typu imunitný systém napadne tiež pankreas, čím zastaví produkciu inzulínu.
RA aj diabetes typu 1 zahŕňajú zápal a určité klinické príznaky zápalu. Mať jeden autoimunitný stav môže zvýšiť riziko vzniku druhého. To pomáha vysvetliť, prečo môže diabetes typu 1 a RA koexistovať.
Na rozdiel od diabetu 1. typu má 2. typ silné spojenie s nadmernou telesnou hmotnosťou. Nadváha alebo obezita tiež zvyšuje riziko vzniku osteoartritídy (OA), pretože váha kladie dodatočný tlak na kĺby, najmä v dolnej časti tela. Osoba môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu a OA udržiavaním miernej hmotnosti prostredníctvom výživnej stravy a pravidelného cvičenia. Ak má osoba jeden alebo druhý stav, dosiahnutie a udržanie strednej hmotnosti môže zlepšiť symptómy.